Ako odmerať nohu

Pri výbere detskej obuvi je najdôležitejšie správne vybrať jej veľkosť, ktorá zaručuje nohe zdravý vývoj a rast. Pre správne a pohodlné meranie existuje niekoľko metód, ale na základe našich skúseností odporúčame nasledovné:

  1. Postavte dieťa v tenkých ponožkách alebo bosou nohou tak, aby malo pätu pritlačenú k stene. O špičku pritlačte vhodný predmet- napríklad knihu. Medzi stenou a knihou je reálna dĺžka chodidla Vášho dieťaťa.
  2. Odmerajte  obe nohy, pretože takmer každý človek má jednu nohu dlhšiu a pre správne určenie veľkosti detskej obuvi je potrebné vychádzať z tej dlhšej. Odporúčame merať podvečer kedy je nožička najdlhšia.
  3. Pre zistenie potrebnej veľkosti detskej obuvi je k nameranej dĺžke ešte navyše potrebné pripočítať takzvaný nadmerok v dĺžke 10 – 12 mm pre letnú a celoročnú obuv. U zimnej obuvi môže byť nadmerok až 15-20 mm.  Takéto nadmerky uvádzajú výrobcovia topánok. Prečítajte si ale naše odporúčania -  bod 4.
  4. Z praxe pri skúšaní a predaji detskej obuvi na predajni sme zistili, že väčšina zákazníkov po vyskúšaní kupuje detskú obuv s nadmerkom 8 mm, pri zimnej viac. Nadmerok 6 mm je podľa nás minimum ktoré je potrebné na to, aby dieťa obuv netlačila a aby mu vydržala aspoň 3 mesiace.

 

            Pre deti do veľkosti obuvi č.26 odprúčame nadmerok 8-10mm, pre veľkosť obuvi 26-30 nadmerok 10-12mm

            a pre väčšie  veľkosti 31-37 nadmerok 12-15mm, ale pri číslach 34 a viac už aj 15-20mm.

            Pre zimnú obuv odporúčame do č.26 nadmerok 10-15mm, č.27-30 nadmerok 15mm, č. 31-37 nadmerok 17-25 mm.

 

            Netreba zabúdať na to, že vnútorná dĺžka obuvi je vždy iná ako dĺžka stielky (vnútorná dĺžka je väčšia, možno o 1-2mm).

 

            Ortopedická obuv od Protetiky -  u väčšiny vzorov skracuje využiteľnú dĺžku vyvýšenie v prednej časti, preto sa obyčajne

            kupuje najbližšie väčšie číslo. Pre zobrazenie kliknite na obrázky.